לאור זמינות החיסונים נגד וירוס הקורונה (SARS-CoV-2) מסמך זה מביא מספר עובדות אשר נועדו להפיג חששות ולענות לשאלות אשר עולות ממטופלים החולים במחלות מעי דלקתיות.

בישראל מחסנים כעת בעזרת החיסון של חברת פייזר ובהמשך גם ייכנס לשימוש החיסון של חברת מודרנה. שני החיסונים ניתנים בזריקה לשריר בשתי מנות בטווח של 3 שבועות זו מזו וקיבלו את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי .(FDA) החיסונים בטוחים ויעילים קרוב ל - 95% מניעת הדבקה.

COVID-19 vaccine

תופעות הלוואי אשר דווחו, היו קלות בדרך כלל. התופעות כללו אי נוחות באזור הזריקה, עייפות, כאב שרירים, חום, צמרמורת, בחילה, כאב ראש והרגשה כללית רעה, בדומה לתופעות המופיעות סביב חיסונים אחרים, כגון חיסון השפעת. תופעות אלה אינן מעידות על הדבקה בוירוס, אלא על הפעלה של מערכת החיסון כנגד החלבון של הוירוס.

החיסון הניתן כולל חומר גנטי של הוירוס, אשר מהווה בסיס לייצור חלבון של הוירוס על ידי תאי השריר אליהם הוא מוזרק. חשוב להבין כי לא נוצר וירוס בגוף ואין כניסה של החומר הגנטי של הוירוס לגרעין של התאים האנושיים וכך גם אין סיכון לפגיעה גנטית כזו או אחרת. מערכת החיסון מפתחת נוגדנים כנגד חלבון זה וכך נוצרת הגנה בכ - 95% מן החולים גם אם נחשפים לוירוס. רמת הנוגדנים מגיע לשיאה כ- 4-5 שבועות ממתן המנה הראשונה של החיסון, אך עדיין לא ברור מה משך התקופה בה מקנה החיסון הגנה.

חולים במחלות מעי דלקתיות-

למרות שהחיסון לא נבדק בחולים הסובלים ממערכת חיסון מדוכאת, מומלץ לכלל האוכלוסיה להתחסן (גם לאנשים אשר שחלו בוירוס הקורונה), כולל לחולים במחלות מעי דלקתיות המטופלים בתרופות ביולוגיות, במולקולות קטנות ובסטרואידים. לא נשקפת סכנה מהחיסון לחולים המטופלים בתרופות המדכאות את פעילות מערכת החיסון היות ולא מדובר בוירוס חי.

חששות ממתן החיסון בחולים ותזמון ההזרקה-

למרות שעלה חשש שהחיסון עלול לגרום להתלקחות של מחלות מעי דלקתיות, אין כל עדות שהוא גורם לכך ולכן מומלץ בחולים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות ומחלות אחרות הקשורות במערכת החיסון. שאלה נוספת שעולה קשורה בתזמון החיסון בחולים אשר נוטלים תרופות המשפיעות על מערכת החיסון. החשש הוא מכך שהחיסון יהיה פחות יעיל כאשר ניתן בסמוך לזמן בו ניטלת תרופה המשפיעה על מערכת החיסון. למרות שגם לעניין זה אין תשובות ודאיות כעת, המחשבה היא שבחולים אשר נוטלים תרופות אשר הרמה שלהן משתנה לאורך הזמן, כדאי לתזמן את החיסון למועד בו רמת התרופה נמוכה יחסית. היות והחיסון ניתן בשתי מנות בטווח של 3 שבועות, כמעט בלתי אפשרי לתזמן את הדברים ולכן ההמלצה הכללית היא ליטול את החיסון לפחות בטווח של יום יומיים מהזרקת התרופות הביולוגיות. בתרופות אשר מוזרקות מדי - 8 שבועות אפשר לנסות לתזמן ליטול את החיסון הראשון 4 שבועות מההזרקה ואת השני שבוע לפני ההזרקה הבאה. לגביי שאר התרופות אין מועדים אופטימליים ובכל מקרה לא מומלץ לדחות מתן תרופות ביולוגיות או אחרות, שכן -ישנה סכנה שמחלת המעי תתלקח.

הריון-

אין מידע לגבי מתן החיסון בהריון. עם זאת, קרוב לוודאי שהחיסון אינו מסכן את העובר או את האם. החומר המוזרק משפיע מקומית באזור השריר ונהרס תוך ימים ממתן החיסון וקרוב לוודאי שאינו מגיע אל העובר כלל. ההחלטה לגביי החיסון בידיי האם, אך חשוב לדעת כי נשים בהריון חשופות למחלה קשה יותר במידה ונדבקות בוירוס ולכן קרוב לוודאי שסכנה מתופעות לוואי של החיסון נמוכות מהסכנה הכרוכה במחלה בעת ההיריון. היות והשליש הראשון בהריון הוא הקריטי ביותר יתכן ועדיף לתת את החיסון החל מהשליש השני.

קרוב לוודאי שאין בעיה לתת את החיסון בעת הנקה.

איסורים לגביי מתן החיסון-

החיסון אינו מאושר בשלב זה לילדים מתחת גיל 16 . פרט לכך, המגבלה היחידה כיום הינה לגביי מטופלים אשר סבלו מתגובה אלרגית קשה (אנפילקסיס) לתרופה אשר ניתנה בהזרקה. מצבים אלה, זקוקים לאישור רופא מומחה לאלרגיה בטרם מתן החיסון.