שמן זית נמצא בקשר הפוך למספר סוגי סרטן, וכבעל השפעה חיובית על מערכת כלי הדם של הלב. השפעות אלו קשורות כנראה לתכולה הגבוהה של חומצת שומן אוליאית-חד בלתי רוויה, ולשפע מרכיבים נוגדי חמצון הקיימים בשמן הזית.

במחקרים אפידמיולוגיים, שמן זית כתית מעולה נקשר גם למניעת מחלות מעי דלקתיות, אך אין מספיק מחקרים  לביסוס קשר זה. במחקר אחד נמצא כי שמן זית כתית מעולה הפחית את הנזק למעי אצל עכברים מושרי קוליטיס, אך דרושים כמובן מחקרים נוספים לבדיקת השפעת שמן הזית על דלקת מעיים בבני אדם.

בכל מקרה, כשאין בסיס להגבלת שמן, מומלץ לשלב בתפריט שמן זית כתית מעולה  ולצרוך ממנו מעט בכל ארוחה. במקביל יש להפחית בצריכת שומנים רוויים  כגון: חמאה, מרגרינה, מוצרי חלב שמנים, ושומן מוקשה המצוי במאפים קנויים ומוצרים מתועשים. כמו כן, כדאי להגביל צריכת שמנים מסוג אומגה 6, כמו חומצת שומן לינולאית וארכידונית הקשורות ביצירת חומרים מעודדי דלקת (חומצה ארכידונית יכולה גם להיווצר בגוף מחומצת שומן לינולאית). ישנם מחקרים הקושרים  צריכה גבוהה של  שתי חומצות שומן אלו להופעת קוליטיס כיבית ולהחמרתה בחלק מהחולים. מקורות לשמנים אלו הם: בשר ועוף שמנים, שמנים צמחיים מסוג  שמן תירס, שמן חמניות ושמן חריע.

אגוזים ושקדים מכילים סיבים תזונתיים, שעלולים להחמיר תסמינים שליליים במצבים של שלשולים והיצרויות במעי. למרות האמור, לחלק מהחולים ניתן להמליץ על תוספת קטנה של אגוזים ושקדים (רצוי ללא הקליפה החומה), שתורמים לגוף מינרלים חשובים כמו מגנזיום, ברזל וסלניום. 

כמובן שכאשר מטופל נדרש להגבלת שומן (במקרים מסוימים בלבד כפי שצוין לעיל), יש להגבילו בצריכת שמן זית, אגוזים ושקדים. 

איך לשלב שמן זית במטבח ? פנו לפינת השף בנושא בישול עם שמן זית