בדיקות צואה לאיתור וניטור מחלות מעי דלקתיות IBD

בדיקת קלפרוטקטין בצואה
קלפרוטקטין הוא חלבון המופרש מתאי דלקת במעי, ומרכיב את המעטפת של תאי דלקת מסוג נויטרופילים. רמת הקלפרוטקטיןבצואה עשויה לבטא באופן טוב יותר מבדיקות דם אם יש דלקת במעי, ואם כן - מהי רמתה. החלבון יציב מאוד ולכן ניתן למסור דגימת צואה בת כמה ימים אם כי רצוי דגימה בת פחות מ- 2-1 ימים, שנשמרה בקירור ואף בפריזר. בזמן האבחנה נשקול לבקש בדיקת קלפרוטקטין במקרים בהם קיים חשש למחלת מעי דלקתית, אך זה אינו גבוה דיו בכדי להצדיק כשלעצמו בדיקת קולונוסקופיה חודרנית. כמו כן, אנו נעזרים בבדיקת קלפרוטקטין למעקב אחר פעילות מחלה ידועה במקרים בהם אנו מעוניינים לדעת את מצב הדלקת באופן לא פולשני. לדוגמה, בזמן תלונות לא ספציפיות, שיכולות לנבוע מסיבות אחרות מלבד פעילות מחלה (כגון תסמונת המעי הרגיש). בנוסף, בדיקות חוזרות עשויות לתת מידע על מידת התגובה לטיפולים השונים, ואף לספק התראה מוקדמת על התקף מתקרב, למשל במצב טרום ניתוחי אצל חולי קרוהן. 
בשורה התחתונה, מדובר על כלי אבחנתי חשוב נוסף שנמצא בידי המטפל, כאשר יחד עם כלים מעבדתיים, רדיולוגיים ואנדוסקופיים נוספים, ובשילוב הערכה קלינית מקיפה - מתקבלת תמונה כוללנית האם יש דלקת במעי ומהי חומרתה. 

בדיקת צואה

קלפרוטקטין מסוגל להבדיל בין מחלות מעי דלקתיות לבין תסמונת המעי הרגיש בדיוק גבוה מאוד של ~90% בזמן האבחנה. קיימים מחקרים שמצאו, כי הדיוק גבוה יותר בדלקת במעי הגס יחסית לדלקת במעי הדק, בעוד מחקרים מנוגדים הצביעו על דיוק שווה. יש לזכור שכל דלקת במעי תגרור עלייה של ערכי קלפרוטקטין, כך שערך גבוה אינו מאבחן מחלות מעי דלקתיות אלא רק מעלה את הסיכון להימצאותן, ומצדיק ביצוע בדיקת קולונוסקופיה. הדיוק של הבדיקה להערכת רמת דלקת במטופל עם מחלה ידועה נמוך הרבה יותר. תיתכן רמה גבוהה של קלפרוטקטין ללא משמעות קלינית ברורה (ושוב, הסף התקין בכל מצב טרם הוברר דיו במחקרים). הבדיקה עוזרת במקרים של הערכת מצב מחלה ידועה, בעיקר כאשר התוצאות קיצוניות (מאוד גבוה או תקין לחלוטין). כלומר קלפרוטקטין מאפשר לאבחן קיומה של דלקת במעי ולא את חומרתה.
כשמדובר בחולים עם חשד למחלת מעי דלקתית או בזמני התלקחות, יש לקחת גם בדיקות צואה לתרבית, פרזיטים ולחיידק בשם קלוסטרידיום דפצילה.