הדיאטה הים תיכונית מאופיינת באכילה מרובה של ירקות ופירות, דגנים מלאים וקטניות, שלעיתים אינם מתאימים במצבי דלקת במעי. עם זאת, היא מכילה גם שמן זית כתית מעולה, אגוזים ושקדים, ודגים כחלופה לבשר בקר. את המרכיבים הללו אפשר ורצוי לשלב בתפריט של חולי מחלות מעיים דלקתיות, כמובן בהתאם למצב של כל מטופל. 
מספר מחקרים מצביעים על כך שלאנשים עם מחלת מעי דלקתית יש סיכון גבוה יותר לפתח מחלת כלי דם של הלב. הסיבה המשוערת היא תהליכי דלקת סיסטמית וקרישיות יתר, ולא גורמי סיכון מסורתיים כמו  יתר לחץ דם, סכרת, שומנים בדם והשמנה.

דיאטה ים תיכונית נמצאה כמשפרת איכות חיים, כבעלת יכולת מניעה ראשונית ושניונית של מחלות כרוניות של הלב וכלי הדם, אלצהיימר, פרקינסון, מחלת ריאות חסימתית כרונית, דלקת מפרקים שגרונית ואוסטיאופורוזיס (במחקרים באוכלוסיות).

דיאטה ים תיכונית נמצאה גם כקשורה לפרופיל שומנים טוב יותר בדם, ללחץ דם נמוך יותר, לצבירת רקמת שומן נמוכה יותר, ולתנגודת נמוכה יותר לאינסולין כמו בתסמונת מטבולית והשמנה.
לתזונה ים תיכונית יש תכונות אנטי דלקתיות, הבאות לידי ביטוי בריכוז נמוך יותר של מרקרים לדלקת כולל C-reactive protein וכן IL-6. 

לסיכום, לחולים במחלות מעיים דלקתיות כדאי לנסות דיאטה ים תיכונית בשלבי ההפוגה הקלינית, כמובן בהתייעצות ואישור מהרופא המטפל ומדיאטנית מוסמכת.