במאמר זה נציג בפניכם סקירה של אמצעי ההדמיה הקיימים ומשמשים כיום לאבחון חולים עם מחלות מעי דלקתיות (IBD) וטיפול בהם. במסגרת זו נדון ביתרונותיהם וחסרונותיהם של האמצעים, ובאופן בו יש להשתמש בהם בחוכמה בהתאם לסוג המחלה, מיקומה והיקפה.

לפני שניכנס לעובי הקורה של אמצעי ההדמיה, ראוי שנבחין בין שני הסוגים העיקריים של מחלות המעי הדלקתיות

מחלת הקרוהן (CROHN'S) היא מחלה דלקתית כרונית, הפוגעת במערכת העיכול לכל אורכה מהפה ועד פי הטבעת. הפגיעה מערבת את כל שכבות דופן המעי, ויכולה לייצג את עצמה כמחלה דלקתית (בעיקר של המעי הדק הסופי והקולון), מחלה מצרה - המתבטאת בסימנים חסימתיים, ומחלה נצורית (פיסטולרית). רוב חולי הקרוהן סובלים ממחלה המערבת את המעי הדק (80%), חלקם ממחלה המערבת מעי גס ודק (50%), ומיעוטם ממחלה המערבת מעי גס בלבד (20%). בחלק מהמקרים, ההסתמנות הראשונית של מחלת הקרוהן היא מחלה באזור פי הטבעת, המתבטאת כחתך, נצור או מורסה.

קוליטיס מכייבת או כיבית (UC) אף היא מחלת מעי דלקתית כרונית. מחלה זו תוקפת את רירית המעי הגס בלבד, ויכולה לפגוע בחלחולת בלבד (PROCTITIS), במעי השמאלי (LEFT SIDED COLITIS), ברוב המעי הגס (EXTENDED COLITIS) או בכל המעי הגס (PANCOLITIS). לעיתים רחוקות ישנה גלישה של המחלה גם לתחילת המעי הדק הסופי (BACKWASH ILEITIS).  
אצל אחוז קטן מקרב החולים הסובלים ממחלה במעי הגס, לא ניתן להבחין בשלב הראשוני בין קרוהן לקוליטיס כיבית, ומצב זה נקרא - IBDU.
מעצם התיאור של הפיזור האנטומי השונה של המחלות השונות נגזר כמובן גם הבירור ההדמייתי.

MRI

סיווג אמצעי ההדמיה
אמצעי ההדמיה הקיימים לאבחון וטיפול במחלות מעי דלקתיות נחלקים לשני סוגים: פולשניים ולא פולשניים. 

האמצעים הפולשניים כוללים:
1.    קולונוסקופיה מלאה + אילאוסקופיה.
2.    קולונוסקופיה קצרה (סיגמואידוסקופיה).
3.     ERCP- בדיקה של דרכי המרה והלבלב, הנעשית לעיתים בתת קבוצה של חולים עם חשד לבעיה בדרכי המרה (סקלרוזינג כולנגיטיס - PSC).

האמצעים הלא פולשניים כוללים:
1.     CTE – בדיקת CT עם מתן חומר ניגוד דרך הפה תוך הדגמת המעי הדק.
2.    MRE – דומה לבדיקת ה-CT אך נטולת קרינה. במקרים מסוימים כגון חשד לסקלרוזינג כולנגיטיס, ניתן להדגים את דרכי המרה והלבלב גם באמצעות MRCP.
3.    בדיקת גלולה מצלמת CAPSULE ENDOSCOPY - מתבצעת עם גלולה של מעי דק או גס.
4.    אולטרסאונד של המעי הדק.

מהבנת מיקום ופיזור המחלה במעי, ברור למדי שבדיקת ההדמיה המרכזית בקוליטיס כיבית תהיה קולונוסקופיה ארוכה או קצרה. בקרוהן לעומת זאת, נדרש שילוב של אחת או יותר מהבדיקות, כשהראשונה שביניהן תהיה קולונוסקופיה מלאה עם ניסיון לדמות את המעי הדק הסופי (אילאוסקופיה).

בלחיצה על כל אחד מהקישורים המופיעים בצד ימין תקבל מידע על בדיקות ההדמיה הקיימות כיום לבדיקת מחלות מעי דלקתיות, תוך ציון יתרונותיהן וחסרונותיהן. 
שימוש מושכל בבדיקות בנפרד או במשותף יכול לספק מידע רב על מצבו של החולה, ולאפשר שימוש אפקטיבי בתרופות/אמצעי טיפול אחרים.