מחלות מעי דלקתיות שכיחות מאוד בצעירים, סמוך לזמן השירות - לפני, או במהלך השירות הצבאי. מחלות המעי הדלקתיות (ממ"ד) כוללות את מחלת קרוהן ומחלה כיבית של המעי הגס (קוליטיס).

ברצוני לסקור כל אחד מן המצבים השונים.

IDF and IBD

מה לעשות אם אובחנתי לפני השירות ואני מעוניין/ת להתגייס?

בשנים האחרונות, אנחנו רואים במדינת ישראל, ירידה בגילאים של החולים בממ"ד. ככל שיש ירידה בגילאים, יותר בני-נוער מאובחנים עם ממ"ד עוד לפני תחילת השירות הצבאי שלהם. הצבא קיבל החלטה שכל מטופל עם ממ"ד יקבל אוטומטית פטור רפואי משירות צבאי, כלומר פרופיל 21. ההחלטה הזאת אינה מבטאת בהכרח את החומרה בממ"ד, והפרופיל הזה נקבע ללא קשר חומרת המחלה, סוג המחלה (מחלת קרוהן או מחלה כיבית של המעי הגס), גיל האבחנה, סוג הטיפול וכד'. ההחלטה הזאת בעיקרה נובעת מאי רצון של הצבא להיות אחראי על הטיפולים והמעקבים הנדרשים למטופלים. עם זאת, ישנה אפשרות במקרים רבים, להתנדב צבא, לתפקידים מגוונים. על מנת להתנדב, התנאי הראשון הוא שהמחלה יציבה. חשוב מאוד להצטייד במכתב מעודכן מרופאי הגסטרו בנוגע למצב הרפואי, לטיפולים ולמעקבים הנדרשים, וכן לבדיקות המעודכנות ביותר שנעשו. רצוי גם לבקש מכתב ייעודי לרשויות הצבא בהן הדברים האלה מפורטים, ולהציג אותם לוועדה הרפואית שדנה בבקשת התנדבות לצבא, לאחר פטור מסיבה רפואית. רצוי מאוד להגיע לוועדה עם כל המידע הרלוונטי, אחרת תצטרכו לשוב עם חומר מעודכן, לפני שידונו בבקשה שלכם. מטופלים רבים משרתים בפועל בצבא עם ממ"ד, ונמצאים לרוב במעקב של מרפאת גסטרו אזרחית בבתי החולים או בקופות החולים. חלקם מטופלים ע"י רופאי גסטרו צבאיים.

אני חושש שיש לי מחלת קרוהן או קוליטיס במהלך השירות- מה לעשות?

במהלך השירות הצבאי, תלונות מגוונות של מערכת העיכול שכיחות מאוד. בזמן השירות הצבאי, יש שינויים משמעותיים בתזונה, זמן ממושך בשטח, לעיתים הרעלות מזון שונות, קושי בגישה לשירותים, שהייה ממושכת בקבוצות צפופות, מצבי סטרס שונים ועוד. עם זאת, גם ממ"ד שכיחות ומופיעות בשכיחות גבוהה דווקא בשנות השירות הצבאי. לעיתים, קשה מאוד להבדיל בין חייל/ת עם ממ"ד, לבין מצבים שכיחים אחרים. סימנים שיכולים לכוון לממ"ד בשונה ממצבים אחרים, כולל ירידה במשקל, דם בצואה, הימשכות התלונות למשך שבועות וחודשים ללא הטבה, כאבי בטן קשים, בני משפחה אחרים עם ממ"ד ועוד. במקרה של חשד לממ"ד, תישלחו לבדיקות דם וצואה המכוונים לממ"ד, כגון מדדי דלקת בדם, ירידה בברזל או בהמוגלובין, סימנים של חוסר בספיגה, ומדדי דלקת בצואה. בדיקות הדם מתבצעים בתוך מערכת הרפואה הצבאית. בדיקות צואה מסוימות, כגון בדיקת קלפרוטקטין בצואה מתבצעת במסגרת בתי החולים. בשלב הזה, במידה ועדיין קיים חשד לממ"ד, תישלחו לבדיקה ולייעוץ אצל רופא/ה מומחה/ית למחלות דרכי העיכול (גסטרואנטרולוג/ית). במהלך הביקורת אצל רופאי הגסטרו מומלץ להביא את כל הבדיקות שביצעתם בעבר, כולל בדיקות שבוצעו לפני השירות הצבאי. במערכת המחשוב בצבא אין גישה למערכת המחשוב הרפואי של קופות החולים. המידה והחשד לממ"ד עדיין קיימת, תישלחו לרוב לביצוע בדיקת קולונוסקופיה. בדיקת הקולונוסקופיה לא מבוצעת בצבא, ותישלחו לביצוע הבדיקה הזאת בבתי החולים השונים. יש צורך להגיע לבדיקה עם ליווי, וחשוב מאוד להקפיד על ביצוע הכנה לפי ההנחיות המפורטות בדף הוראות ההכנה לביצוע קולונוסקופיה. הבדיקה עצמה איננה כואבת ומבוצעת בטשטוש, אך דורשת הכנה שכוללת הגבלה במזונות שאוכלים ביממה לפני הבדיקה וחומר משלשל 12-16 שעות לפני הבדיקה.

קיבלתי אבחנה של קרוהן או קוליטיס במהלך השירות- מה עושים?

אם אובחנתם עם ממ"ד במהלך השירות הצבאי, נדרש ראשית לטפל במחלה ככל אחד אחר, אך במקביל יש לנהל את ההחלטות הייחודיות לחיילים. הדבר הראשון שיעלה הוא נושא סיפוח לר"מ 2 וקביעת הפרופיל הצבאי. לאחר קבלת האבחנה, יש לפנות לרופא היחידה, ולרוב תסופחו לר"מ 2 עד לקביעת תאריך לוועדה רפואית. חשוב לציין, שאם מדובר רק בחשד לממ"ד, הפרופיל עדיין לא ישתנה, והפרופיל ישתנה רק כאשר יש אבחנה סופית של ממ"ד. כפי שנאמר למעלה, גם במקרים בהם ביטויי המחלה קשים וגם כשהמחלה קלה, הפרופיל הצבאי יורד לפרופיל של פטור משירות צבאי. עם זאת, במקרים רבים, ניתן לבקש להישאר באותו התפקיד, ככל שהמצב הרפואי יאפשר זאת. חשוב מאוד להגיע לוועדה הרפואית מצויד בכל המסמכים ע"י רופאי הגסטרו.

האם הצבא מספק טיפולים תרופתיים למי שאובחן במהלך השירות הצבאי?

במקביל לתהליך של הפרופיל והוועדה הרפואית, הצבא יספק לכם את כל הטיפולים הראשוניים המומלצים ע"י רופאי הגסטרו. הטיפולים והבדיקות בצבא זהים לאלה שניתנים ע"י קופות החולים. במידה וישנה בדיקה שאתם מתבקשים לעשות, והיא לא מתבצעת בצבא, תישלחו לביצוע הבדיקה במסגרת של בית-חולים. בדומה לקופות החולים, גם במידה ויש בקשה של רופא גסטרו מחוץ לצבא, חלק מן הבדיקות ידרשו אישור של רשויות הצבא. מיד לאחר השחרור, יש לגשת לקופת החולים שתבחרו, ולעבור מיידית לטיפול ומעקב במסגרת קופת החולים. לא אמור להיות זמן בהם אינכם מבוטחים לא ע"י הצבא ולא ע"י קופת החולים. חשוב לציין שסל התרופות בצבא זהה לסל התרופות בקופות השונות, ולכן לא צפוי שינוי ביכולות המעקב והטיפולים בין הצבא לבין קופות החולים.