תכשירים ביולוגיים:

התרופות הביולוגיות הינן חלבונים (נוגדנים) המיוצרים בתאים בתנאי מעבדה ודומים לחלבונים שמיוצרים באופן טבעי בגוף האדם. מטרת התרופה הביולוגית היא לחסום את פעילותם של חומרים מסוימים המעורבים בתהליך הדלקתי במעי. קיימות קבוצות שונות של תכשירים ביולוגים. בכל קבוצה, תכשירים המיועדים לחסום חומר מסוים אחר המשתתף בתהליך הדלקתי. התכשירים הביולוגים ניתנים בזריקות תת עוריות או במתן תוך ורידי. התכשירים הביולוגים מיועדים לטפל במחלה בחומרה בינונית עד קשה שלא הגיבו באופן מספק לתכשירים מקבוצות אחרות או שמצויים בסיכון גבוה לסבול מסיבוכים בשל מחלתם.

כיום עומדות לרשותנו מספר קבוצות של תכשירים ביולוגים לטיפול במחלות מעי דלקתיות:

  • נוגדי TNFα
  • נוגדי אינטגרינים
  • נוגדי אינטרלאוקינים

טיפולים ביולוגיים

נוגדי TNFα:

נוגדיTNF  היו התכשירים הביולוגיים הראשונים לשימוש במחלות מעי דלקתיות והביאו לפריצת דרך חשובה בטיפול. התרופות בקבוצת  נוגדי TNFα חוסמות חלבון מסוג 'ציטוקין' השייך למערכת החיסונית שנחשב למעודד תגובות דלקתיות בגוף, הקרוי TNFα  קיצור שלTumor Necrosis Factor-Alpha . מדובר בחלבון ממשפחת הציטוקינים המופרשים על ידי תאי T של המערכת החיסונית. תרופות אלו משמשות גם למחלות נוספות שבבסיסן פעילות דלקתית כגון פסוריאזיס ודלקות מפרקים אוטואימוניות.

תכשירים מקבוצה זו משפיעים על מערכת החיסון באופן נרחב ולכן מעלים במידת מה את הסיכון לזיהומים. במטופלים הנושאים בחובם זיהום חבוי בשחפת, חשיפה לנוגדי TNFα עלולה לגרום להתעוררות של הזיהום ולמחלה. לפיכך, טרם התחלת הטיפול, יש להעריך האם המטופל נחשף בעבר לשחפת והאם הוא נשא של שחפת סמויה ולהתאים טיפול נוגד שחפת לפני להתחלת הטיפול בנוגד TNFα. כמו כן יש לבדוק האם קיימת חשיפה ישנה או נשאות של צהבת מסוג B ושלHIV  לפני התחלת הטיפול. מומלץ לבדוק סטטוס חיסוני ולהשלים מתן חיסונים לדלקת ריאות ולשפעת עונתית טרם התחלת הטיפול.

תכשירים מקבוצת נוגדי TNFα מעוררים לעיתים את מערכת החיסון ומביאים לתגובה של מערכת החיסון כנגד התרופה המתבטאת בהיווצרות נוגדנים כנגד התרופה. הנוגדנים עלולים לגרום להפחתה ברמת התרופה בדם ולאובדן יעילות התכשיר. מתן סדיר של התכשיר ללא הפסקות בטיפול ושילוב עם מווסת מערכת החיסון כגון תיופורין או מתוטרקסט, בעיקר בתקופת הטיפול הראשונה, יכולים להפחית את הסיכון לתופעה זו.

נוגדי TNFα הינם תכשירים יעילים מאוד המאפשרים השראת הפוגה ביותר מ2/3 מהמטופלים וכן מאפשרים שמירה על הפוגה. תכשירים אלה יעילים במיוחד כאשר קיימת מעורבות של מערכות מחוץ למערכת העיכול כמו: עיניים, מפרקים, עור וכן כאשר קיימת מעורבות של אזור פי הטבעת. התכשירים יעילים מאוד גם במניעת הישנות המחלה לאחר ניתוח.

עדיין, קיים אחוז מסוים של מטופלים (25%-30%) אשר לא יגיבו לטיפול באופן ראשוני (יתכן שבחלק מהמקרים העלאת מינון הטיפול יכולה להביא לתגובה). מטופלים אחרים, אשר הגיבו בתחילה, יאבדו את התגובה בהמשך (בחלק מהמקרים בשל התפתחות נוגדנים לתכשיר ורמת תרופה נמוכה מדי בדם המטופל). כיום אנו יכולים לבדוק האם קיימים נוגדנים בדם המטופל ולהעריך את רמת התרופה בדמו ע"י בדיקה פשוטה וזמינה. בדיקה זו מאפשרת לבצע שינויים בטיפול התרופתי (העלאת מינון , הוספת מווסת מערכת החיסון או הפסקת הטיפול אם הרמה בדם אפסית וקיימים נוגדנים בכייל גבוה).

התרופות הביולוגיות הן בעלות פרופיל בטיחותי גבוה.

תכשירים ביוסימילריים- סיום תקופת הפטנט של התכשירים הביולוגים מאפשר יצור של תכשירים דומים על ידי חברות נוספות. תכשיר ביוסימילר הינו תרופה אשר דומה לתכשיר ביולוגי אשר אושר בעבר. החומר הפעיל בתכשיר הביוסימילר דומה לתרופת המקור הביולוגית ומשמש באופן כללי לטיפול באותה מחלה ובאותו מינון כמו תכשיר המקור. רשויות הבריאות האמריקאיות מגדירות תכשירי ביוסימילר כ"תכשיר ביולוגי בעל דמיון גבוה לתרופת המקור ללא הבדלים קליניים משמעותיים בינו ובין תרופת המקור ואשר דומה מבחינת האיכות, הבטיחות והיעילות לתכשיר המקורי שאושר לשימוש.

נוגדי אינטגרינים:

במחלות מעי דלקתיות קיימת פעילות דלקתית מוגזמת ברירית המעי. תאי דלקת מסוימים מתוכנתים להגיע ממחזור הדם אל רירית המעי. התאים חודרים אל רירית המעי בעזרת סמנים מסוימים המבוטאים על פניהם הקרויים אינטגרינים. האינטגרינים מתחברים לקולטנים על פני דופן כלי הדם (בדומה למפתח המותאם באופן בלעדי לפתח מנעול מסוים) ובכך מתאפשרת כניסת תאי הדלקת למעי.

תכשירים מקבוצת נוגדי אינטגרינים חוסמים את אותם סמנים על פני תאי הדלקת ובכך מונעים את  קישורם לקולטנים ואת כניסתם אל רירית המעי. קיימים מספר תכשירים השייכים לקבוצה זו הנקשרים לחלקים שונים על פני האינטגרינים או על פני הקולטן.

לתכשירים מקבוצה זו מספר מאפיינים: התכשירים פועלים באופן בלעדי על תאי מערכת החיסון המיועדים למעי ולא גורמים להשפעה כללית על מערכת החיסון בגוף. עקב כך, לתכשירים אלה פרופיל בטיחות גבוה והסיכון להתפתחות זיהומים בעת השימוש בהם נמוך מאוד. לתכשירים אלה מנגנון פעולה איטי. הם מונעים מתאי דלקת חדשים להצטבר במעי אך אלה הקיימים עדין פועלים למשך תקופה של מספר שבועות. בהשוואה לנוגדי TNFα אשר מעוררים התפתחות נוגדנים לתכשיר בשיעור גבוה, תופעה זו מתקיימת בשיעור נמוך מאוד כנגד נוגדי אינטגרינים. כאשר מושגת תגובה טובה לטיפול, נראה כי שיעור אובדן התגובה לאורך זמן מופחת בהשוואה לנוגדי TNFα. השפעת תכשירים אלה על תופעות דלקתיות מחוץ למערכת העיכול הינה פחותה ולכן הם פחות מתאימים למטופלים עם מעורבות דלקתית במפרקים/עיניים/עור כחלק מהתהליך הדלקתי. כמו כן, השפעת תכשירים אלה על דלקת באזור פי הטבעת טרם הובהרה די הצורך.

נוגדי אינטרלאוקין 12/23 (IL12/23)-

בחסימת אינטרלאוקינים 12/23 נמנעת פעילות מוגזמת של מרכיבים בשתי זרועות במערכת החיסון הפועלות בעודף במחלת קרוהן ואשר נקראות TH-1 ו- TH-17. התכשיר הינו נוגדן החוסם את היחידה 40-P אשר משותפת לשני האינטרלאוקינים ובכך מושגת חסימה של שניהם בשימוש בו. התכשיר הוכח כיעיל ואושר לשימוש במחלת קרוהן בינונית-קשה. הוכחה יעילות ובטיחות גם בקוליטיס כיבית.

השראת הפוגה מושגת על ידי מתן התרופה בתכשיר תוך ורידי- במינון המותאם למשקל הגוף ובהמשך מושגת שמירה על הפוגה בזריקה תת עורית במינון קבוע הניתן אחת לשמונה/שניים עשר שבועות.

למרות שמושגת השפעה על שתי זרועות במערכת החיסון, מדובר בתכשיר בעל פרופיל בטיחות גבוה עם שיעור נמוך מאוד של סיכון לזיהומים. התכשיר אינו מעורר תגובה משמעותית של היווצרות נוגדנים לתרופה ושיעור תופעה זו נמוך מאוד. כאשר מושגת תגובה טובה לטיפול נראה כי שיעור אובדן התגובה לאורך זמן מופחת בהשוואה לנוגדי TNFα. הנתונים העומדים ברשותנו לגבי יעילות התכשיר במטופלים עם מעורבות דלקתית של איברים מחוץ למעי (עור/עיניים/מפרקים) או עם מעורבות של אזור פי-הטבעת הינם מוגבלים נכון להיום.   

נוגדי אינטרלאוקין 23 (IL-23)

קיימים כיום מספר תכשירים אשר חוסמים באופן בלעדי את אינטרלאוקין 23. תכשירים אלה נמצאים בשלבים שונים של פיתוח במחקרים קליניים הן בקרוהן והן בקוליטיס כיבית. לבחינת יעילותם ובטיחותם.