תרופות נוגדות דלקת-אמינוסליצילטים - תכשירי ‎ASA-5 +סולפה 

חומצה 5 אמינו-סליצילית היא בעלת פעילות אנטי דלקתית. סולפאפירידין משמש כנשא והוא הגורם לרוב תופעות הלוואי.

התרופות המכילות חומצה 5 אמינו-סליצילית וסולפאפירידין      ניתנות במתן פומי ומפורקות על ידי חיידקים במעי הגס וכך משתחררים המרכיבים. לכן, לטיפול זה אין ערך במחלה המערבת את המעי הדק. לעומת זאת, הוא יעיל בטיפול במחלת קרוהן עם מעורבות של המעי הגס ובקוליטיס כיבית בדרגת חומרה קלה–בינונית. בנוסף, טיפול מסוג זה משמש גם לטיפול במחלת פרקים.

לתרופות אלו שכיחות גבוהה של תופעות לוואי כגון בחילות, הקאות, שלשולים, כאבי ראש, פריחה עורית, וירידה באיכות וכמות הזרע (התופעה הפיכה עם הפסקת הטיפול). 

אמינוסליצילטים

תכשירים המכילים רק חומצה 5 אמינו- סליצילית 
תכשירים אלו ניצבים בקו הטיפולי הראשון בקוליטיס כיבית בדרגת חומרה קלה-בינונית. יעילותם בטיפול במחלת הקרוהן אינה מוכחת חד משמעית. הם משמשים הן להשריית הפוגה והן לשמירתה. כמו כן, במחלה ממושכת המערבת את המעי הגס, יש להם ערך בהורדת סיכון להתפתחות סרטן המעי הגס.

כאשר חומצה אמינו-סליצילית ניתנת דרך הפה, רוב התרופה נספגת בחלק העליון של המעי הדק. תרופות אלו פועלות כאשר הן באות במגע עם הרירית החולה, לפיכך פותחו טבליות עם מנגנון שחרור שונה (לדוגמה תלוי חומציות . חלק מהתכשירים משחררים את החומר הפעיל בחלקו במעי הדק ובחלקו במעי הגס. אחרים במעי הדק הסופי או במעי הגס.

כמו כן, פותחו תכשירים בצורת חוקנים ופתילות, בעזרתם ניתן להעביר חומר עד למעי השמאלי. משתמשים בהם במקביל לטיפול פומי או בפני עצמם.
מדובר בתכשירים עם פרופיל בטיחותי גבוה, דהיינו – שכיחות נמוכה של תופעות לוואי ובמידה ויש תופעות לוואי הרי שהן קלות ומתבטאות בשלשולים, כאבי ראש, בחילות, סחרחורות וכאבי מפרקים.
השימוש מותר בזמן הריון והנקה.

המינון בטיפול כשהמחלה פעילה נע בין 4-3 גרם ליממה ולשמירת הפוגה כ-2 גרם ליממה דרך הפה.