ההתמודדות הכפולה של בני העשרה
התמודדות עם מחלה כרונית בכלל ומחלת מעי דלקתית בפרט - זו משימה לא פשוטה עבור כל אדם. כשמדובר בבני נוער כמוכם, לפעמים ההתמודדות עלולה להיות קשה יותר. אתם נמצאים בשלב משמעותי בחייכם - גיל ההתבגרות על כל המשתמע ממנו: שינויים רבים מתרחשים בגופכם, ברגשותיכם ובסביבה החברתית שלכם. לא די בכך שאתם נדרשים להתמודד עם כל השינויים האלה, עליכם לשלב בתוך 'החגיגה' גם התמודדות עם מחלת מעי דלקתית. 

מחלות מעי דלקתיות (Inflammatory Bowel Disease = IBD) פורצות לעיתים קרובות בגיל ההתבגרות (20%-15% מהמקרים מאובחנים עד גיל 20). לפעמים, תסמיניהן של מחלות אלה עלולים להיות מביכים, מגבילים חברתית ואף להוביל לשינויים בהופעה החיצונית. איך מתמודדים עם זה? אמנם  אתם כבר לא ילדים קטנים, אבל גם עדיין לא ממש מבוגרים, ולכן חשוב לעשות קצת סדר בדברים, ולקבל כמה כלים ותובנות, שעשויות לעזור לכם להתמודד עם המחלה, לנהל אותה, ולהבין ש"השד לא נורא כל כך". 

kids

השפעת המחלה על חייכם – והדרך שלכם להשפיע
חשוב מאוד לדעת לפני הכול: מרבית חולי ה-IBD הם אנשים עם תוחלת חיים רגילה, המנהלים אורח חיים נורמלי. עם זאת, יש חולים רבים שחווים את המחלה באופן שמשפיע באופן ניכר על חייהם היומיומיים, עמדותיהם, אמונותיהם ורגשותיהם. במצב מחלה, פעמים רבות אנחנו חווים טווח נרחב של תגובות רגשיות, וכאשר מדובר במחלה כרונית כמו IBD - התגובה הרגשית מורכבת גם מהצורך להסתגל לשינוי באורח החיים ולשינוי בהגדרה העצמית, הנובעים מאופי המחלה. 

פעמים רבות, הדאגה מהתרחשות בלתי צפויה של התקף חוזר, שעלול לשלוח אתכם לפרק זמן ארוך לשירותים, והפחד מלהפוך ל"בדיחה של החבר'ה" כתוצאה מכך, עלולים להגביל את הפעילויות החברתיות בהן תבחרו, רק לפעילויות שבמסגרתן יש גישה נוחה לשירותים. השלשולים או החשש שמא לא תצליחו להתאפק, עלולים לגרום לבושה או מבוכה גם מול האנשים הקרובים אליכם. כתוצאה מכך, יתכן וחלק מכם יעדיפו להסתגר בבית, להיעדר מאירועים חברתיים או מבית הספר, ולצמצם את המעגל החברתי. כמו כן, עקב האשפוזים, הביקורים במרפאות, הבדיקות, הניתוחים, הכאבים, נטילת התרופות, השינויים הפיזיים וההגבלה בפעילות – עלול להתפתח מתח המעורר לחצים ופחדים, ואלו יכולים להשפיע על דימוי הגוף וההערכה עצמית שלכם. 

המגבלות, אי הנוחות  והכאב מביאים לפגיעה באיכות החיים, המתבטאת בשינויים במצב הרוח - עלייה בחרדה או מצב רוח ירוד. התגובה הרגשית עלולה להתעצם כתוצאה מחוסר הוודאות לגבי העתיד, התלות בטיפול התרופתי, וההכרח לשמור על דיאטה ולהיות במעקב רפואי. כל אלו יכולים להגביר את המצוקה הרגשית שלכם ולגרום למתח ולדכדוך, המשפיעים על המחלה ומושפעים ממנה. 

חשוב שתדעו כי מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מצביעים על כך, שפגיעה באיכות החיים קשורה יותר למרכיבים נפשיים מאשר לגופניים. לכן חשוב מאוד שתתייחסו לבריאותכם הנפשית ותשקיעו בה על מנת לשפר את איכות חייכם. הצעד הראשון הוא – לאמץ צורת חשיבה שונה לגבי המחלה. 

נושא נוסף עמו יהיה עליכם להתמודד הינו - הגיוס לצבא. בישראל, מחלה כרונית כמו מחלתכם, מחייבת דיווח למערכת הרפואה הצבאית. במרבית המקרים, לא תהיה לכם אפשרות להתגייס לצה"ל כמו חבריכם, ותקבלו פטור רפואי מהשירות. מתבגרים רבים מגיבים לידיעה זו ברגשות הנעים בין שמחה והקלה לבין אכזבה ואפילו כעס על כך שכל תכניותיהם לגבי השירות השתנו. עליכם לדעת, שקיימת אפשרות להתנדב לשירות צבאי תוך התאמת השיבוץ לתפקיד המתחשב במצבכם הבריאותי, או לחילופין לבצע שירות לאומי. חשוב שלקראת סיום לימודיכם תתמקדו במציאת הדרך לניצול התקופה שלפניכם לצורך התפתחותכם האישית - בין אם בהשתלבות בשירות ובין אם בדרכים להגשמת שאיפות נוספות. 

מעגל הקסמים של המתח
לפני שנים רווחה הסברה כי IBD נגרם על ידי מתח. כיום כבר יודעים שזו סברה שגויה. עם זאת, מתח וגורמים רגשיים נוספים עלולים בהחלט להחמיר את תסמיני המחלה, כפי שקורה במחלות כרוניות אחרות. 
גם אנשי מדע מודעים כיום לקשר ההדוק בין בריאות הגוף לבריאות הנפש. מדובר בקשר דו כיווני, בו המצב הנפשי מושפע מהמצב הגופני ולהיפך. כך למשל, רגשות שליליים עלולים להתבטא בתגובות גופניות לא נעימות כגון כאב או חולשה. מצד שני, אם גופכם חלש או שאתם סובלים מכאבים כרוניים - סביר להניח שהדבר ישפיע לרעה על מצבכם הנפשי. במחקרים מדעיים, שבדקו ובחנו מחלות מעי דלקתיות, נמצא שיש קשר בין חומרת התסמינים הגופניים לבין מצוקה נפשית, כך שככל שאנשים חוו תסמינים רבים יותר של המחלה כך מצוקתם החמירה, וגם להיפך - מצוקה נפשית הגבירה את התסמינים הגופניים מהם סבלו החולים.
קיומו של קשר הדדי בין מתח נפשי לבין מהלך המחלה מצביע על כך, שיכולת ההתמודדות שלכם עם המתח היא משמעותית בהקשר לחומרת המחלה. למעשה יש כאן מעגל קסמים: אם לחץ ומתח  משפיעים על התלקחות המחלה, וידוע שהתלקחות המחלה בעצמה גורמת למתח, שעלול להגביר את התסמינים... ודאי קלטתם את התמונה: דבר מוביל לדבר במעגל שלא נגמר. שינוי ההתייחסות שלכם למתח הנפשי ולמחלה יכול לשבור את המעגל ולפתוח מעגל חדש, חיובי יותר, שיוביל לשיפור בהרגשתכם ואף לשיפור במחלה, במהלכה, בתדירותה ובעוצמתה.