טיפול תרופתי

טיפול תרופתי

טיפול תרופתי במחלות מעי דלקתיות כרוניות
ד"ר עובדיה ברוך

מומחה ברפואה פנימית וגסטרואנטרולוגיה
רופא בכיר במכון גסטרואנטרולוגי הלל יפה
מרכז תחום מחלות מעי דלקתיות

מחלות מעי דלקתיות – הנושא בטיפול
מחלות מעי דלקתיות, קרוהן וקוליטיס כיבית, הינן מחלות כרוניות של מערכת העיכול. מחלת הקרוהן יכולה לערב את כל חלקי המעי, בעוד הקוליטיס הכיבית מערבת רק את המעי הגס. המחלות יכולות להופיע בכל גיל, אך שכיחות הופעתן גבוהה בעיקר בעשור השני או השלישי לחיים.

הגורם הראשוני להתהוותן של מחלות המעי הדלקתיות עדיין אינו ידוע – לפיכך לא ניתן לרפא אותן. ההשערה היא כי מקור המחלות הוא בשילוב בין גורמים גנטיים המשרים נטייה לפתח את המחלה, לבין חשיפה לגורמים סביבתיים.

כאמור, בשלב זה עדיין לא נמצא מרפא למחלות הקרוהן והקוליטיס הכיבית, אך בהחלט קיים טיפול תרופתי עבורן. מדובר בטיפול מורכב, אשר מותאם לכל חולה בהתאם לחומרת מחלתו, מיקומה, מצבו הכללי ועוד. 

מטרות הטיפול הרפואי
ודאי תשאלו: אם אין עדיין טיפול המביא לריפוי מחלות מעי דלקתיות, מה הן אם כך מטרות הטיפול הרפואי?
התשובות מדברות בעד עצמן ובהחלט מצדיקות את השימוש בטיפול:

•    השריית הפוגה (רמיסיה) - טיפול שניתן בשלב החריף בו פעילות המחלה (דלקת) מוגברת, ופועל להשגת הפוגה. 
•    שמירה על הפוגה – ברוב המקרים נדרש טיפול תרופתי על מנת לשמור על הפוגה לאורך זמן. כאשר יש מחלה ממושכת המערבת את המעי הגס, הטיפול התרופתי פועל להורדת הסיכון להתפתחות מחלה ממארת.  
•    מניעת סיבוכים (אשפוז, ניתוח, חסימת מעיים).
•    טיפול בסיבוכי המחלה או הטיפול התרופתי, לדוגמה: הפרעה במשק הסידן - משנית לטיפול בקורטיקוסטרואידים או משנית למחלה הדלקתית, חוסר ברזל, חוסר ויטמיןB12. 
•    שיפור באיכות החיים.
•    ריפוי רירית המעי – מטרה חדשה שנוספה בשנים האחרונות. על ידי ריפוי רירית המעי נמנעת הימשכות של תהליך הדלקת ברירית המעי שנצפה בקולונוסקופיה, ואשר מנבא סיכוי גבוה להישנות סימפטומים או להתפתחות סיבוכים.

השימוש בתרופות עשוי להשיג הפוגה מהירה ולשמור עליה לאורך זמן, ללא צורך בסטרואידים ותוך צמצום תופעות הלוואי. 

להלן נסקור את התרופות הניתנות כיום במסגרת הטיפול במחלות מעי דלקתיות

לסיכום, קרוהן וקוליטיס כיבית הן מחלות כרוניות הפוגעות במערכת העיכול. הגורמים הראשוניים למחלות אלה אינם ידועים, ולכן איננו יכולים לרפאן. עם זאת, לרשותנו עומדות מספר תרופות, המאפשרות להשרות הפוגה במחלות ולשמור עליה. בשנים האחרונות נוספו מטרות טיפוליות חדשות עם דגש על השגת ריפוי רירית המעי, הימנעות ככל הניתן מטיפול בסטרואידים, הורדת הצורך בניתוחים, ושיפור באיכות החיים של המטופלים.

 

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.