שמירה על הפוגה מהמחלה

שמירה על הפוגה מהמחלה

טיפול ללא הפוגה – לשמירה על ההפוגה
על טיפולים להשגת הפוגה ואחזקתה במחלות מעי דלקתיות
ד"ר דורון שוורץ - מומחה בגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד, מרכז הרפואי סורוקה

איכות הטיפול כמנוף לאיכות החיים

מחלות מעי דלקתיות הינן מחלות כרוניות, בהן מערכת החיסון תוקפת את רקמת המעי, וגורמת לדלקת בלתי מבוקרת. מחלת הקוליטיס הכיבית -  ULCERATIVE COLITIS תוקפת את המעי הגס לאורך שונה ורציף החל מפי הטבעת, ומערבת את השכבה השטחית של המעי הגס. מחלת הקרוהן – CROHN'S DISEASE יכולה לתקוף כל חלק של מערכת העיכול מהפה ועד לפי הטבעת, ומערבת את כל דופן המעי. ביטויי המחלה עלולים לכלול איברים מחוץ למערכת העיכול כגון דלקות מפרקים, פריחות ופצעים בעור, דלקות עיניים, מחלות כבד ועוד.
מחלות מעי דלקתיות שכיחות בקרב אנשים צעירים, ומשפיעות בצורה משמעותית על איכות חייהם בכל המישורים: בריאותי, כלכלי, נפשי וחברתי. לאור זאת, קיימת חשיבות לשפר את איכות הטיפול, ולאפשר בריאות ומניעת סיבוכי המחלה, תוך שמירה על איכות חיים ותפקוד תקינים.

כמה פנים למחלה
מחלות מעי דלקתיות 'מתנהגות' באופן שונה בין חולה אחד למשנהו, כאשר ניתן לסווג אותן לשלוש התנהגויות עיקריות:
1.    מחלה התקפית, שיש בה אירועי מחלה (התקפים/התלקחויות), כאשר לאחר תום ההתקף המטופל חוזר למצב בריאות תקין, ושוהה בהפוגה (רמיסיה) עד להתקף הבא.

2.    מחלה התקפית, שיש בה אירועי מחלה (התקפים/התלקחויות), כאשר בכל התקף מתווסף נזק רקמתי. נזק זה מצטבר מהתקף להתקף, וגורם בבוא העת לסיבוכים של המחלה.

3.    מחלה רציפה, במהלכה המטופל אינו נכנס להפוגה.

לאור האמור לעיל, מטרות הטיפול במחלות המעי הדלקתיות הן כניסה מהירה ככל הניתן להפוגה, ושמירה עליה למשך זמן רב ככל האפשר, תוך מניעת היווצרות סיבוכי המחלה.
 

 

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.