שמים את המטופל במרכז

שמים את המטופל במרכז

מרכזי העירוי - שמים את המטופל במרכז

תוכן עיניינים
גישה מערכתית למחלות מעי דלקתיות  |  השירותים העומדים לרשותכם במרכז העירוי  |  רופאים מומחים  |  שירותי מעבדה  |  ליווי רגשי  |  פסק זמן  |  מפגש עם חולים אחרים  |  תהליך קבלת תרופה ביולוגית במרכז העירוי

 

גישה מערכתית למחלות מעי דלקתיות
חולי קרוהן וקוליטיס כיבית יכולים למצוא את עצמם מבקרים במרכז העירוי על בסיס קבוע. גם אם הדבר נשמע מורכב או מטריד, חשוב לדעת שהגעה למרכז העירוי באופן קבוע הינה חיונית להצלחת הטיפול ולהבטחת איכות חייהם של המטופלים. במרכז העירוי נוקטים בגישה מערכתית למחלות מעי דלקתיות (קרוהן  וקוליטיס כיבית). בהתאם לכך, פותחו במרכז יכולות וכלים מערכתיים, המותאמים לצרכי המטופל. כלים אלו אינם מתייחסים רק לטיפול הרפואי המועיל לגוף, אלא נוגעים גם בנפש, שהינה מרכיב חשוב לא פחות כשמדובר באנשים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות. שילובם של הכלים השונים לאורך זמן עשוי להגדיל את הסיכוי לתוצאות טיפול חיוביות.

השירותים העומדים לרשותכם במרכז העירוי 
במרכזי העירוי השונים משולבים מגוון כלים ושירותים, העשויים לתרום להצלחת הטיפול, החל מהביקור הראשון ולאורך כל ביקוריכם העתידיים. שירותים אלה יכולים לכלול:
צוות רפואי מיומן וקשוב שדואג לכם – הצוות הרפואי נמצא שם בשבילכם ונכון לסייע בכל הנדרש. לפיכך, חשוב ליידע את אנשי הצוות בכל פרט רלוונטי. מתן משוב על הרגשתכם ואיכות חייכם חיוני להצלחת הטיפול. ככל שתספקו מידע מפורט יותר אודותיכם, כך המעקב והטיפול יהיו מדויקים יותר, ויגדלו הסיכויים לתוצאות טיפול טובות יותר.

רופאים מומחיםישנם מרכזי עירוי בהם ניתן להיפגש לעיתים עם רופא מומחה לשם בדיקתכם היסודית, בירור מצבכם, התסמינים מהם אתם סובלים ומקורותיהם. בדרך כלל, הליווי על ידי הרופא אינו נעצר לאחר פגישה אחת, וממשיך לאורך ביקורים נוספים במרכז העירוי. 

שירותי מעבדהבמרכז העירוי ניתנים שירותי מעבדה, המשמשים ככלי עזר לקבלת החלטות לגבי המשך הטיפול. מתחילת המעקב יבוצעו מספר בדיקות דם לבירור מצב הדלקת: ספירת דם, שקיעת דם ו-CRP. בדיקות אלה מספקות מידע נוסף על מצבכם, ומהוות כלי עזר לרופא במתן הטיפול. לעיתים, על פי שיקול דעת של הרופא, יכולה להתבצע בדיקת נוגדנים ורמות של התרופה בדם על מנת לספק לרופא מידע מעמיק יותר על התגובה לטיפול. בחלק מהמרכזים יבוצעו הבדיקות השונות במקום, ובחלקם יבוצע מעקב שוטף בהתאמה לבדיקות שתביאו עימכם.

ליווי רגשיבמרכז העירוי דואגים לגוף ולנפש גם יחד. בהתאם לכך, אנשי הצוות במרכז יפנו אתכם לאנשי מקצוע, שיותאמו לצרכיכם המשתנים עם הגעתכם למרכז העירוי או במועד אחר. קשר מקצועי עם דיאטנית יסייע לכם לנהל סדר יום תקין של תזונה בריאה, וקשר עם פסיכולוגית או עובדת סוציאלית יסייע לטפל בהיבטים הרגשיים והחברתיים, העלולים להופיע במהלכה של המחלה.

מעבר לשירותים אלה הניתנים במרכז העירוי, ישנם ערכים מוספים, הנובעים מאופי המקום ומייעודו:

פסק זמן ההגעה למרכז העירוי פעם בחודשיים מספקת הזדמנות לקחת פסק זמן ממרוץ החיים. תוכלו לנצל את זמן העירוי לקריאת ספר, להתייעצות עם הצוות, לשיחה עם בן משפחה מלווה, או סתם לאתנחתא שתאפשר לכם להעניק תשומת לב לעצמכם ולמצבכם הבריאותי. כשנשאבים לתוך מרוץ החיים, שוכחים לפעמים להיות קשובים לגוף ולאותות המצוקה שהוא משדר בעת החמרה. לפעמים הפוגה קלה שנותנת לכם גם במה לדווח בצורה מסודרת לצוות רפואי קשוב על מצב מחלתכם, מספקת את המעקב הנדרש למניעת החרפה בתסמינים.

מפגש עם חולים אחריםההגעה למרכז העירוי מזמנת מפגש עם חולים אחרים, המהווה משאב של כוח. מפגש כזה הוא מעין קבוצת תמיכה, במסגרתה מחליפים חוויות, תחושות ודעות.  

תהליך קבלת תרופה ביולוגית במרכז העירוי
התרופה ניתנת לחולים במחלות מעי דלקתיות במרכזי עירוי בקהילה ובבתי החולים. מתן התרופה דורש ניטור והשגחה של אחות, על מנת לזהות תגובות שעלולות להופיע, כגון: ירידת לחץ דם, פריחה, גרד וכו', ולטפל בהן. 

לפני קבלת העירוי הראשון ימליץ לכם הרופא לבצע מספר בדיקות, ויצייד אתכם במכתב לרופא המטפל. עליכם לתאם תור לקבלת העירוי, ובמידת הצורך - להביא התחייבות מקופת החולים לקבלת טיפול יום. את בקבוקי התרופה תידרשו להביא איתכם מקופת החולים, או שתקבלו אותם בבית החולים, בהתאם לדרישות הקופה. 

במרבית המקומות, ביום קבלת העירוי, ישוחח איתכם הרופא על מנת לברר אילו תרופות אתם נוטלים, האם סבלתם לאחרונה ממחלה כלשהי ומהו מצבכם הכללי. לאחר מכן תקבל אתכם אחות, שתראיין ותדריך אתכם, תשקול אתכם, ותמדוד לכם חום ולחץ דם לקראת מתן העירוי. 

איש צוות רפואי יחבר לכם את העירוי. שקית העירוי מחוברת למכשיר שסופר טיפות, והאחות תעלה לכם בהדרגה את מספר הטיפות לדקה לאחר שתמדוד לכם מדי פעם לחץ דם. 
הזמן המשוער לקבלת העירוי הוא כשעתיים. עם סיום קבלת העירוי תישארו להשגחה למשך כשעה נוספת, בסיומה תוכלו להשתחרר.

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.