טיפולים ביולוגיים

טיפולים ביולוגיים

טיפול תרופתי במחלות מעי דלקתיות כרוניות
ד"ר עובדיה ברוך - מומחה ברפואה פנימית וגסטרואנטרולוגיה
רופא בכיר במכון גסטרואנטרולוגי הלל יפה. מרכז תחום מחלות מעי דלקתיות

תוכן עיניינים
טיפולים ביולוגיים  |  נוגדי TNF  |  טיפולים ביולוגיים אחרים (שלא כנגד TNF ALPHA) 

 

תרופות ביולוגיות 

תכשירים ביולוגיים מבוססים על נוגדנים חד שבטיים שהם חלבונים שנועדו להתקשר לחלבונים אחרים ולנטרל אותם, כל נוגדן מתאים לחלבון מסוים.
תרופות ביולוגיות משמשות לטיפול במחלות מעי דלקתיות ובמחלות דלקתיות כרוניות אחרות כגון דלקת מפרקים ראומטוידית, פסוריאזיס, מחלות ממאירות ועוד.

התרופות הביולוגיות הן בעלות פרופיל בטיחותי גבוה, מלבד סיכון מוגבר יותר לתגובה לעירוי ברמיקייד המכיל חלבון ממקור זר. עם זאת, במתן טיפול בזריקות סדירות או בשילוב עם תרופות אימונומודולטוריות - הסיכון מופחת. כמו כן, הן עלולות לגרום לסיכון מוגבר לזיהומים וירליים, פטרייתיים, חיידקיים וקיימת יכולת להעיר זיהום חבוי של שחפת  (יותר בטיפול משולב ובעיקר בשילוב עם סטרואידים). לפיכך, טרם התחלת הטיפול הביולוגי יש לבדוק אם המטופל נחשף בעבר לשחפת ובמידת הצורך לתת טיפול מניעתי כנגד שחפת טרם התחלת הטיפול. בנוסף, יש לבדוק סטטוס חיסוני והשלמת חיסונים בהתאם. 
תופעות לוואי אחרות: תופעות אוטואימוניות, מחלות עור, הפרעות נוירולוגיות, החמרה באי ספיקת לב, סיכון מוגבר להתפתחות לימפומה (גידול בבלוטות הלימפה ששכיחותו גבוהה יותר בגברים צעירים ובשילוב עם תיופורינים-אימורן) אך מדובר בסיבוך נדיר.

בחולים המקבלים טיפול ביולוגי, כמו בטיפולים אחרים, חלקם יחווה כישלון ראשוני ולא יגיב לטיפול מלכתחילה. יתכן גם כישלון שניוני אצל מטופלים שיגיבו לטיפול אך יאבדו תגובה בהמשך. ניתן להתגבר על כישלון זה ע"י העלאת מינון התרופה או ע"י קיצור פרקי הזמן בהם היא ניתנת. 

חלק מאיבוד התגובה קשור לנוגדנים שהגוף מפתח כנגד החלבון הזר. נוגדנים מתפתחים כנגד כל התרופות. ישנם מרכזים רפואיים בהם ניתן למדוד את רמת התרופה בדם בשלב ה"שפל" (לפני מתן המנה הבאה) ואת רמת הנוגדנים אם כי עדיין לא ברורה לגמרי המשמעות הקלינית של תוצאות אלו.

 

•    נוגדי TNF

התרופה הראשונה שאושרה לטיפול במחלת הקרוהן היא Remicade (Infliximab)

שהיא נוגדן מסוג כימרה (שילוב של 75% חלבון אדם ו-25% חלבון עכבר). נוגדן זה נקשר למולקולה בשם TNF-α בעלת תפקיד חשוב במנגנון הדלקת במחלות מעי דלקתיות ומחלות דלקתיות כרוניות אחרות. התרופה ממתנת את התהליך הדלקתי במעי.
התרופה מאושרת גם לטיפול בקוליטיס כיבית.

תרופות נוספות נוגדות TNF :

Humira (Adalimumab); Cimzia (Certolizumab pegol); Simponi (Golimumab)
הם נוגדנים אנושיים (מכילים חלבון אדם בלבד) וניתנות בזריקה תת עורית (ניתן באופן עצמי).

תרופות אלה יעילות בהשריית הפוגה ואחזקתה לאורך זמן ללא צורך בסטרואידים. כמו כן, הן יעילות בריפוי פיסטולות וריפוי רירית המעי והפחתת הצורך בניתוחים או אשפוזים תוך שיפור איכות החיים. בנוסף, הן יעילות בטיפול בתסמינים חוץ מעיים של המחלה.
לא בוצעה עבודה המשווה את יעילות התרופות אחת כנגד השנייה.

התרופות העיקריות בשימוש בארץ הן

רמיקייד - משמשת לטיפול במבוגרים ובילדים מעל גיל 6 שנים במחלת הקרוהן ובדלקת כיבית של המעי הגס. בחולים עם קוליטיס כיבית קשה שלא מגיבים לטיפול תוך ורידי בסטרואידים, הטיפול ברמיקייד מוריד את אחוז החולים הנזקקים לכריתת המעי הגס. התרופה ניתנת בעירוי תוך ורידי בשלוש מנות העמסה ולאחר מכן ניתנת מנת אחזקה אחת לשמונה שבועות. מינון התרופה: 5 מ"ג\ק"ג. טיפול משולב של רמיקייד ואימורן, שנבדק לאורך כשנה, הראה יעילות רבה יותר לעומת טיפול בתרופה אחת.

הומירה - משמשת לטיפול במחלת הקרוהן וכן מאושרת לטיפול בקוליטיס כיבית. ניתנת בזריקה תת עורית במינון העמסה של 160 מ"ג, לאחר שבועיים - 80 מ"ג ובהמשך 40 מ"ג אחת לשבועיים.

סימפוני – משמשת לטיפול בקוליטיס כיבית. שונה מנוגדי TNF אחרים בכך שהוא נקשר לחלק שונה (אפיטופ) על מולקולת ה-TNF ברקמות ולמולקולות החופשיות בדם. התרופה ניתנת בזריקה תת עורית אחת לחודש.

עבודה שבדקה את יעילות התרופה בקוליטיס כיבית (PURSUIT) הדגימה לאחר שישה שבועות בקבוצת החולים שקיבלה את התרופה - אחוז גבוה של תגובה קלינית, הפוגה קלינית, ריפוי רירית ושיפור באיכות החיים.

 

•    טיפולים ביולוגיים אחרים (שלא כנגד TNF ALPHA) 

Tysabri (Natalizumab):  נוגדן חד שבטי כנגד מולקולות הדבקות המעכב נדידה של תאי דלקת מכלי הדם לאזור המעי. הנוגדן מאושר בארה"ב לטיפול בטרשת נפוצה וכקו שני לטיפול במחלת הקרוהן. תרופה זו מגבירה סיכון לזיהומים, יכולה לגרום לתופעות של רגישות יתר ופגיעה כבדית.  תופעת לוואי נדירה שנצפתה בחולים שקיבלו תרופה זו בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את מערכת החיסון, היא פגיעה מוחית  (PML) בעקבות שפעול של וירוס רדום (JC VIRUS) הנמצא בכ-75% מהאוכלוסייה. ניתן לבדוק נוגדנים בדם לווירוס כמדד לחשיפה. בעקבות גילוי זה, השימוש בתרופה הופסק לפרק זמן מסוים אך בהמשך היא הוחזרה לשימוש עם הגבלה לשמש כתרופה בודדת.

Entyvio (Vedolizumab):  תרופה נוספת ממשפחת תרופות זו. נקשרת באופן סלקטיבי לקולטן במעי לכן יורד הסיכון להשפעה על המוח. התרופה נבדקה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית שלא הגיבו לטיפולים רגילים. לחולים שטופלו בה יש סיכוי גבוה יותר להישאר בהפוגה. לא דווח על מקרים של PML בעקבות השימוש בה. 
 

Stelara (Ustekinumab): נוגדן חד שבטי כנגד אינטרלאוקין 12 ו-23 שהן מולקולות עם תפקיד בתיווך מנגנון הדלקת. נצפתה יעילות בחולים עם מחלת קרוהן שעמידה לטיפול בנוגדיTNF. מאושר בארץ גם לטיפול בפסוריאזיס.

מעקב 52 שב' אחר חולים עם מחלת קרוהן הראה תגובה מהירה כבר אחרי 3 שב' מהמתן הראשון (אינדוקציה) ובחולים שהגיבו למתן הראשון 80% ישארו בהפוגה גם אחרי שנתיים.

ההתוויה של סטלרה למחלת קרוהן רשומה בארץ וכלולה בסל הבריאות.

ככל שהבנת מנגנוני הדלקת המעורבים במחלה מתקדמת, כך מפתחים תרופות חדשות שחלקן עודן בשלבי ניסוי מתקדמים. בעתיד צפוי שיתווספו עוד תרופות בנוסף לאלו העומדות לרשותנו כעת כאשר המטרה היא ליצור תרופות בעלות פעילות תגובה מהירה יותר, יעילות רבה יותר ותופעות לוואי פחותות יותר.

 

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.