התמודדויות נפשיות סביב קבלת תרופה ביולוגית בעירוי

התמודדויות נפשיות בקבלת עירוי

התמודדויות נפשיות סביב קבלת תרופה ביולוגית בעירוי
מיה מזרחי - פסיכולוגית רפואית מומחית
המערך הגסטרו-כירורגי, ביה"ח שערי צדק, ירושלים

תוכן עיניינים
עירוי– כן או לא?   |  קבלת העירוי – אסוציאציות חופשיות  |  חשוב שתהיו מודעים לאסוציאציות שעולות בראשכם בזמן קבלת העירוי  |  הגיע יום העירוי!  |  בחירת מלווה לעירוי  |  לסיכום

 

עירוי– כן או לא? 
ישנם מקרים בהם רופא הגסטרו מציע למטופל לשנות טיפול תרופתי מתרופה אחת לתרופה ממשפחה אחרת. הדבר קורה בדרך כלל כאשר לא מצליחים להשתלט על התלקחות המחלה על-ידי שינוי במינונים של התרופה הקודמת, או במצבים בהם תופעות הלוואי של הטיפול הקודם גוברות על התועלת הטיפולית. 

משמעויות שונות טמונות בהחלטה אם להתחיל טיפול בעירוי או לא: מצד אחד ישנה התקווה כי טיפול "חזק" יעזור סוף סוף להיכנס לרמיסיה. מצד שני מתעוררת החרדה מפני כישלון הטיפול – 'ומה אז?' כמו כן, קיימות חששות הקשורות לסוגיות שונות: קבלת התרופה בעירוי לעומת תחושת הקלה על שאין צורך לבלוע כדורים כל היום וכל יום; משמעות הטיפול בנוגע למהלך המחלה וחומרתה; פחד מתופעות הלוואי; חששות מפני סטיגמה במקום העבודה עקב ימי היעדרות לצורך קבלת העירוי, ועוד. 

יש לזכור כי בכל הקשור לטיפולים תרופתיים, התפיסה העצמית שלנו משפיעה על תגובות גופנו. אחת מתגובות הגוף לתרופה, הנקראת "אפקט פלסבו", נובעת מהאמונות והציפיות שלנו מהתרופה. לפיכך, השלמה עם קבלת הטיפול  הנדרש והסתכלות אופטימית לקראת כל מתן עירוי, עשויות לקדם ולשפר את תוצאות הטיפול.

קבלת העירוי – אסוציאציות חופשיות
קבלת עירוי יכולה להיות עניין של מה בכך עבור אדם אחד, ואירוע טראומטי עבור האחר. ישיבה במעגל עם מטופלים נוספים באשפוז יום, כל אחד על כורסה משלו, קשור אל מוט ברזל, ואל חוטים המחדירים את העירוי לזרוע - זוהי סיטואציה שעלולה לעורר אצל חלק מהמטופלים רגשות מעורבים. לעיתים המצב מזכיר סצנה לא נעימה מסרט, לעיתים התנסות אישית של קרוב משפחה שנזקק לטיפול באופן דומה, ולפעמים, אצל מי שניחן בהומור עצמי, הסיטואציה יכולה אפילו להעלות חיוך. 

חשוב שתהיו מודעים לאסוציאציות שעולות בראשכם בזמן קבלת העירוי.
לעיתים אלו הן תמונות מן העבר או תמונות דמיוניות, אשר יוצרות חרדות סמויות, אשר משפיעות על מצב הרוח מבלי שתמיד מבינים את הקשר בין הדברים. לדוגמה, אחד המטופלים התלווה בילדותו לאחיו הקטן שקיבל טיפול דרך עירוי. עבורו זו הייתה תקופה ארוכה וקשה, שאופיינה בבדידות, פחד, כאב ודיכאון. ברגע שהוא נדרש לקבל עירוי בעצמו, הדבר עלול להתקשר לרגשות הקשים מהעבר, ולהשפיע על הטיפול הנוכחי. רגשות שליליים מהעבר עלולים להתעורר ולהחוות מחדש מעצם הישיבה במעגל דומה, שמזכירה למוחנו סיטואציה מסוימת שהייתה בלתי נעימה לנו. אם אותו מטופל, או אנשים שחוו חוויה דומה, יהיו מודעים לקשר בין האירועים, הדבר  יאפשר להם להתנתק מהרגשות שנצמדו לאירוע העכשווי.

הגיע יום העירוי!
בוקר אחד מדי שישה שבועות בממוצע - אפשר לקחת אותו בטוב או ברע, ותמיד עדיף בטוב. מרבית המטופלים מתייחסים לבוקר הזה, בו הם הולכים לקבל את העירוי, כמטרד שמנטרל יום עבודה, שמצריך להצהיר על יום מחלה, שמזמן חוויה של עירוי כואב ולא נעים, ושל תזכורת כי קיימת מחלה. עם זאת, יש גם כאלה שמתייחסים אליו אחרת. אחת המטופלות שלי, למשל, אמרה לי באחד הימים: "אני מתייחסת ליום הזה כ'יום כיף'. כל פעם אני לוקחת איתי מישהו אחר, בן משפחה או חברה, ואחרי העירוי אני לא חוזרת לעבודה אלא מתפנקת במשהו כיפי באמת". אז נכון שהמונח "יום כיף" אולי נשמע קצת קיצוני לנוכח הנסיבות, אך ההתייחסות בהחלט מקסימה ומרעננת. ניתן לקרוא ליום העירוי "יום לעצמי" על כל המשתמע, כולל הצדדים החיוביים יותר ופחות.

בחירת מלווה לעירוי
בחירת מלווה לעירוי הינה נושא מעניין בפני עצמו. מטופלים רבים מגיעים לעירוי כשהם מלווים באחד מהוריהם, גם כאשר הם כבר בוגרים, נשואים או הורים בעצמם. קבלת טיפול רפואי מעורר אצל רבים את הצורך להרגיש ש"מטפלים בהם", כשהם חווים מעין רגרסיה לשלב התפתחותי קודם, בו הכילו, עטפו, ליטפו וניחמו אותם. ומי מתאים יותר למלא את התפקיד העוטף הזה מאשר אמא או אבא? לעיתים יש לקשר ה"טיפולי" הזה גם חסרונות, כגון תלות שאינה מאפשרת למטופל לקחת אחריות על הטיפול של עצמו, אולם לרוב הליווי לאורך בוקר העירוי מאפשר קרבה ושיתוף, המספקים למטופל העצמה בזמן כה רגיש ופגיע עבורו.

לסיכום, כמו כל דבר אחר בחיים, גם חוויית העירוי יכולה להיתפס כחיובית או שלילית – תלוי איך המטופל מתייחס אליה, ואל מחלתו בכלל. וכמו כל דבר אחר בחיים, מומלץ לבחור בפן החיובי, ולזכור מעל הכול שזהו מהלך שתורם לבריאותכם. 

לשאלות נוספות ניתן לפנות אל מאיה במייל:
מיה מזרחי - פסיכולוגית רפואית מומחית
המערך הגסטרו-כירורגי, ביה"ח שערי צדק, ירושלים
maya.healthpsycho@gmail.com

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.