הפוגה - איך להשיג ואיך לשמר

הפוגה - איך להשיג ואיך לשמר

טיפול ללא הפוגה – לשמירה על ההפוגה
על טיפולים להשגת הפוגה ואחזקתה במחלות מעי דלקתיות
ד"ר דורון שוורץ - מומחה בגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד, המרכז הרפואי סורוקה

דרכים להשגת הצלחה בטיפול ולשמירת הפוגה
חולים רבים במחלות מעי דלקתיות תוהים כיצד יוכלו לשפר את סיכויי הצלחת הטיפול הניתן להם, ולשמור על הפוגה ארוכה ככל הניתן.

להלן נפרט באשר להתנהגות הרצויה:

1.    היענות לטיפול
ללא כל ספק, הסיבה השכיחה ביותר לכישלון טיפולי היא אי קבלת הטיפול בצורה סדירה ונכונה. הסיבות לכך הן שונות ומגוונות החל מזמינות הטיפול,  אי סדירות בשעות הנטילה עקב שגרת יום עמוסה, תסכול או סיבות שאינן קשורות ישירות למחלה. ישנם מטופלים שמפסיקים את הטיפול על דעת עצמם, כדוגמת נשים שנכנסות להריון או שוקלות הריון, וחוששות שהטיפול יפגע בהריונן. יש להבין שנושא הטיפול במחלה על השפעותיו במצבים שונים נבדק מדעית. לפיכך ניתן למצוא פתרון מעשי לכל בעיה בטיפול, כאשר פנייה לרופא המטפל והתייעצות לפני כל שינוי בטיפול התרופתי הינה קריטית.

2.    הימנעות מזיהום
כפי הנראה, מטופלים שהצליחו להשיג הפוגה באמצעות טיפול מדכא מערכת חיסון, חשופים יותר לזיהומים בדרכי העיכול לעומת האוכלוסייה הכללית בשל הטיפול התרופתי. לפיכך, בכל התלקחות אצל מטופלים אלו , יש לשלול תהליך זיהומי. השלב הראשון הוא נטילת תרביות צואה, ובמידת הצורך ניתן טיפול אנטיביוטי. בנוסף, קיימת המלצה גורפת של האיגודים המדעיים לחסן את המטופלים המקבלים טיפול מדכא חיסון בחיסונים נגד שפעת, דלקת ריאות, פפילומה למניעת סרטן צוואר הרחם, והפטיטיס B. חשוב לציין כי חל איסור מוחלט להיחשף לחיסונים חיים מוחלשים כמו החיסון כנגד נגיף הפוליו מסוג OPV. בהתאם לכך, מומלץ להתחסן ולהימנע ממגע עם אנשים חולים.

3.    שמירה על שגרת הטיפול למניעת פיתוח נוגדני תרופות
במחקרים קליניים נמצא כי הפסקות טיפול הן הגורם המנבא החזק ביותר להיווצרות נוגדנים כנגד תרופות ביולוגיות. לאור זאת, מומלץ לשמור על שגרת הטיפולים ולהימנע מהפסקות טיפול כאשר נמצאים תחת טיפול ביולוגי. גם שילוב תרופות אימונומודולטוריות עשוי להפחית את שיעור יצירת הנוגדנים כנגד התרופות הביולוגיות.

לסיכום, מחלות מעי דלקתיות הן מחלות כרוניות, המאופיינות בסיבוכים לאורך זמן. כניסה להפוגה ושמירה עליה לאורך זמן - זוהי מטרת הטיפול והיא ניתנת להשגה על ידי שמירת הוראות הטיפול. חשוב מאוד - בכל בעיה שמתעוררת, יש לפנות להתייעצות עם הצוות המטפל, ואין לבצע שינויים בטיפול התרופתי ללא התייעצות מוקדמת עם הרופא המטפל. 
 

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.