מילון מונחים

Get Gutsy-IBD Tracker
אתר אינטרנט המיועד לכל הסובלים ממחלת מעיים דלקתית (IBD). האתר כולל "עוקב תסמינים"-Get Gutsy Tracker,...

היעזר ב-myIBD כדי להתמודד עם מחלת המעיים הדלקתית שלך. myIBD היא אפליקציה חדשה שפיתחו רופאים ומטופלים למען אנשים החיים עם מחלת הקרוהן או הקוליטיס...

Where to Wee היא אפליקציה המסייעת לך למצוא ולדרג חדרי שירותים בכל רחבי העולם. בין אם מדובר בנסיעה שפשוט לא נגמרת או בתור האינסופי לשירותי הנשים:...

אם אתה צריך לעקוב אחר התרופות שאתה נוטל, זהו התזכורן בשבילך!
MediSafe היא אפליקציה ויזואלית וקלה לשימוש הנותנת תזכורות לנטילת גלולות ולניהול...

מילון מונחים

ד"ר דן קרטר-מומחה לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד

מכון גסטרואנטרולוגי, שיבא תל השומרBACKWASHILEITIS

סמני דלקת במעי הדק הסופי בחולי קוליטיס כיבית ( שלהם מעורבות של כל המעי הגס). נובע מזליגה של התהליך הדלקתי מהמעי הגס למעי הדק, ויכול להעיד על חומרת המחלה.

CRP

C-reactive protein
חלבון המסונתז בכבד ונמצא בדם, הניתן למדידה כמותית.  רמתו עולה במצבים דלקתיים חריפים וכרוניים. רמתו התקינה נמדדת בשתי  סקלות בארץ ובדרך כלל נעה מתחת  0.5 או לחילופין מתחת ל5. רמתו מהווה מדד לפעילות מחלת מעי דלקתית, ומהווה סמן להצלחת הטיפול מחד ולסיכוי להחמרת המחלה מאידך.

IBD

Inflammatory Bowel Disease
שמם הכוללני של מחלות דלקתיות כרוניות של מערכת העיכול. המחלות העיקריות בקבוצה זו הינן מחלת קרוהן ( Crohn's disease) העלולה לערב את כל אברי מערכת העיכול וקוליטיס כיבית ( ulcerative colitis) בה הדלקת מוגבלת למעי הגס.

PSC

Primary sclerosing cholangitis
מחלה הגורמת לדלקת, הצטלקות והרס של דרכי מרה תוך וחוץ כבדיות. המחלה עלולה לגרום להיצרות וחסימת דרכי מרה, שחמת כבדית ,אי ספיקת כבד ולגדולים בדרכי המרה והכבד. 80% מהחולים סובלים גם ממחלת מעי דלקתית. בין 1.5-4% מחולי מחלת מעי דלקתית יסבלו ממחלה זו, שיכולה להופיע לפני או אחרי אבחנת מחלת המעי הדלקתית. האבחנה מבוססת על ממצאים של הצרות דרכי מרה בהדמיה. הטיפול כולל טיפול תרופתי , הרחבות אנדוסקופיות של הצירויות והשתלת כבד. בדרך כלל המחלה מתפתחת בצורה איטית במשך שנים. 

אבצס

הצטברות של מוגלה בתוך רקמה הנובעת בדרך כלל מתהליך זיהומי. האבצס מורכב ממעטפת (קפסולה) המורכבת מתאים תקינים המפרידה בין  האבצס הדלקתי לרקמה הבריאה. הטיפול הנדרש הינו שילוב של טיפול אנטיביוטי וניקוז האבצס.

אוטופגיה

"אכילה עצמית"- מנגנון תוך תאי המביא להרס של מרכיבים לא נדרשים או פגומים ומאפשר על ידי כך לשרוד במצבי רעב על ידי שמירת ערכי אנרגיה תאית. הפרעות במנגנון חיוני זה יכולות להביא לתגובות דלקתיות לא תקינות. הפרעות באוטופגיה נקשרו כגורמים להופעת מחלות מעי דלקתיות.  

אומגה 6

קבוצה של חומצות שומן לא רוויות בעלות קשר כפול בעמדה מספר 6. צריכה מוגברת של חומצות אלה נמצאה שכיחה בחולים שפתחו מחלת מעי דלקתית. אומגה 6 נמצאת בין השאר בסויה, תמרים, חמניות, עופות, ביצים, אבוקדו, ועוד. יחד עם זאת אין המלצה לחולי מחלת מעי דלקתית להימנע מסוגי מזון אלה, ולא הוכח קשר בינם לבין החמרת המחלה.

אוסטאופניה

צפיפות עצם נמוכה מהנורמה. מוגדרת כירידה של 1- 2.5 סטיות תקן בצפיפות העצם. יכולה להוות מצב מקדים להופעת אוסטאופורוזיס.  הגורמים לאוסטאופניה הינם משולבים וכוללים בין השאר מצב דלקתי כרוני וכן שימוש ממושך בסטרואידים.  

אוסטיאופורוזיס

ירידה משמעותית בצפיפות עצם המוגדרת כירידה ביותר מ-2.5 סטיות תקן  בצפיפות העצם. צפיפות העצם נמדדת בבדיקת רנטגן הקרויה DEXA. הסיבוך העיקרי הינו שברים בעצמות עקב המבנה המוחלש של העצם. נגרמת עקב  מצב דלקתי כרוני וכן עקב שימוש ממושך בסטרואידים.

אילאוסטומיה

פתח בפני העור בבטן דרכו מועברת לולאת מעי דק רחיקני  שדרכה מופרשת הפסולת של מערכת העיכול. ההפרשה נאגרת בשק חיצוני המודבק לעור.

עמודים

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.