קרוהן וקוליטיס כיבית

קרוהן וקוליטיס כיבית

הסיכון לסרטן המעי הגס

מחלות מעי דלקתיות  - סיכון לסרטן?
כשתקראו את המאמר בדקות הקרובות, זכרו את משפט הפתיחה: מחלות מעי דלקתיות אמנם מעלות את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס, אך טיפול ומעקב במסגרת מסודרת ועל ידי רופא מנוסה בתחום, תזונה ותרופות מתאימות ומעקב קליני ואנדוסקופי נאות, מורידים את הסיכון משמעותית עד לרמה הדומה לכלל האוכלוסייה.

מחלות מעי דלקתיות ונשים

נשים, בואו נדבר על זה...
בשנים האחרונות קיימת עלייה בשכיחות מחלות המעי הדלקתיות בעולם (IBD). הגם שלכוח הנשי יש סגולות משלו, מסתבר שגם הוא לא יכול לחמוק ממחלות אלה. בעוד שכיחות מחלת הקוליטיס הכיבית שווה בין גברים ונשים, מחלת הקרוהן מדווחת כשכיחה מעט יותר בנשים (ביחס של 1.0:1.8). היות ולפחות מחצית מחולי ה-IBD הן חולות, ישנה חשיבות מרובה לשים דגש על צרכיהן המיוחדים של הנשים בהקשר למחלת המעי הדלקתית.

סיבוכים חוץ-מעיים

מבוא
מחלת קרוהן ומחלת קוליטיס כיבית משתייכות לקבוצה גדולה של מחלות אוטואימוניות, בהן תאי דלקת שתפקידם לתקוף חיידקים, ”טועים בזיהוי" ותוקפים במקביל גם רקמות גוף עצמו. אצל מרבית חולי קרוה'ן וקוליטיס כיבית, עיקר הנזק והדלקת מתרחש בדרכי העיכול. עם זאת, בקרב של כ-20% מהחולים תהליך דלקתי דומה פוגע גם במערכות גוף נוספות - לרוב ברקמות העור, העיניים והמפרקים. תופעה זו נקראת "ביטוי חוץ-מעי של מחלת מעי דלקתית".

מחלות מעי דלקתיות בילדים

ילדים – זה קצת אחרת
בערך רבע ממקרי מחלות מעי דלקתיות מופיעות לראשונה בשנות הילדות.
לכאורה קיים דמיון רב בתסמינים ובטיפול בין המחלה שמופיעה בילדות לבין אותה מחלה כשהיא מתפרצת בגיל בוגר. המשותף לכל הגילאים הוא העובדה שניהול נכון של המחלה יניב איכות חיים טובה ושגרת חיים נורמטיבית ככל האפשר. יחד עם זאת קיימים הבדלים מהותיים, המייחדים את אוכלוסיית הילדים הרגישה.

מתבגרים שואלים

שאלה: לפני כשנה אבחנו אצלי מחלת קרוהן. אני לא מכיר אף אדם שחולה במחלה הזו. האם היא נדירה?

תתפלא לדעת שמחלת הקרוהן וכן מחלת הקוליטיס הכיבית, שתיהן מחלות מעי דלקתיות (IBD) - אינן כה נדירות.

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.