פינת הפסיכולוג

פינת הפסיכולוג

ההיבט הפסיכולוגי בילדים

מחלות מעי דלקתיות (ממ"ד) אצל ילדים נחשבות מחלות כרוניות. מחלה כרונית מוגדרת כבעיה רפואית הנמשכת למעלה משלושה חודשים, משפיעה על הפעילות הרגילה של הילד, ודורשת אשפוזים רבים, טיפולים רפואיים אינטנסיביים וטיפולי בית. ילדים עם מחלות כרוניות בכלל ועם ממ"ד בפרט יכולים להיות חולים בתקופות ההתלקחות של המחלה או בריאים בתקופות ההפוגה שלה, אבל תמיד הם חיים עם מחלתם.

טיפול תרופתי כרוני

למרות שמדובר במחלות ש"אפשר לחיות איתן" ואפילו חיים נורמטיביים לחלוטין, עד כה לא נמצא טיפול המביא לריפוי מלא של מחלות הקרוהן והקוליטיס. הטיפולים הקיימים נועדו להפחית את התהליך הדלקתי, להקל על חומרת התסמינים, למנוע את התחדשותם ולשפר את איכות החיים. בהתאם לכך, אפשר לומר שחולה קרוהן או קוליטיס נמצא בטיפול,

תגובות רגשיות למחלה

חיים באיכות גם עם קרוהן וקוליטיס
מחלות מעי דלקתיות, קרוהן וקוליטיס, עלולות לפגוע באיכות החיים, אך התמודדות מוצלחת איתן יכולה להוות שיעור חשוב בחיים ואפילו מקור לסיפוק. 
חולי קרוהן וקוליטיס עלולים לחוות מצבי מתח ודחק

ההיבט הפסיכולוגי במתבגרים

התמודדות עם מחלה כרונית בכלל ומחלת מעי דלקתית בפרט - זו משימה לא פשוטה עבור כל אדם. כשמדובר בבני נוער כמוכם, לפעמים ההתמודדות עלולה להיות קשה יותר. אתם נמצאים בשלב משמעותי בחייכם - גיל ההתבגרות על כל המשתמע ממנו: שינויים רבים מתרחשים בגופכם, ברגשותיכם ובסביבה החברתית שלכם. לא די בכך שאתם נדרשים להתמודד עם כל השינויים האלה, עליכם לשלב בתוך 'החגיגה' גם התמודדות עם מחלת מעי דלקתית. 

 

 

פינת הסקסולוג

מחלת מעיים – מטרד מיני או מיני מטרד?
מחלות מעיים, ביניהן מחלות מעי דלקתיות, שכיחות בקרב האוכלוסייה, ולעיתים משפיעות באופן משמעותי על איכות חייהם של החולים במישורים שונים. אחד המישורים הללו הוא המיניות– נושא שהחולים אינם ששים לחשוף אותו ולדון בו מטעמי בושה ומבוכה. נכון, זה לא ממש נעים, אבל התעלמות או הסתרה לא יפתרו את הבעיה. אז בואו נדבר על זה...

התמודדויות נפשיות בקבלת עירוי

עירוי– כן או לא? 
ישנם מקרים בהם רופא הגסטרו מציע למטופל לשנות טיפול תרופתי מתרופה אחת לתרופה ממשפחה אחרת. הדבר קורה בדרך כלל כאשר לא מצליחים להשתלט על התלקחות המחלה על-ידי שינוי במינונים של התרופה הקודמת, או במצבים בהם תופעות הלוואי של הטיפול הקודם גוברות על התועלת הטיפולית.

התערבויות פסיכולוגיות

להיות בריאים נפשית – גם עם קרוהן וקוליטיס כיבית
מחלות כרוניות בכלל ומחלות מעי דלקתיות בפרט, מצריכות מהסובלים מהן להסתגל לשינויים פסיכולוגיים, חברתיים ותפקודיים. 
 

תפיסה עצמית, חשיפה ותמיכה

מעגל הקסמים: מתח - מחלה - מתח
חולים במחלות מעי דלקתיות חווים מעין מעגל קסמים של הקשר בין הגוף לנפש, שבא לידי ביטוי בקשר בין מצבי מתח לבין חומרת המחלה. מחלות כרוניות פוגעות באיכות החיים, וגורמות למצוקה נפשית ולדחק, אשר פוגעים בתורם במערכות גופניות שונות.

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.