ילדים ומחלות מעי דלקתיות

ילדים ומחלות מעי דלקתיות

קוליטיס כיבית בילדים

קוליטיס כיבית – מאפיינים עיקריים
הקוליטיס הכיבית הינה אחת ממחלות המעי הדלקתיות הכרוניות (מחלת הקרוהן נמנית אף היא בקטגוריה זו). קוליטיס כיבית היא מחלה המערבת אך ורק את המעי הגס. מעורבות זו יכולה להיות באזורים שונים ובדרגות חומרה שונות, החל מדלקת קרובה לרקטום הקרויה פרוקטיטיס, ועד לדלקת המערבת את כל המעי הגס - פאנקוליטיס

הייחוד וההתמודדות בבית הספר

מחלות מעי דלקתיות – קצת אחרת בילדים ומתבגרים
מחלות המעי הדלקתיות, קוליטיס כיבית וקרוהן, הן מחלות כרוניות המתאפיינות בתקופות של התלקחות והפוגה. מחלות אלו מלוות בתסמינים של כאבי בטן, שלשולים, שלשולים דמיים, חוסר תאבון, ירידה במשקל ועייפות. כמו כן, ייתכנו תלונות נוספות מצד חולים כגון:

מחלות מעי דלקתיות בילדים

ילדים – זה קצת אחרת
בערך רבע ממקרי מחלות מעי דלקתיות מופיעות לראשונה בשנות הילדות.
לכאורה קיים דמיון רב בתסמינים ובטיפול בין המחלה שמופיעה בילדות לבין אותה מחלה כשהיא מתפרצת בגיל בוגר. המשותף לכל הגילאים הוא העובדה שניהול נכון של המחלה יניב איכות חיים טובה ושגרת חיים נורמטיבית ככל האפשר. יחד עם זאת קיימים הבדלים מהותיים, המייחדים את אוכלוסיית הילדים הרגישה.

הפרעות גדילה

הפרעה בגדילה – יש סיכון ויש טיפול
מחלות מעי דלקתיות, קרוהן וקוליטיס כיבית, מתגלות בקרב 25% מהחולים בגיל הילדות וההתבגרות. בשונה ממבוגרים, אחת הבעיות האופייניות לילדים החולים במחלות אלה הינה  הפרעה בגדילה. הפרעת גדילה מוגדרת על פי: גובה מתחת לאחוזון 3, קצב גדילה נמוך, או גיל עצמות המאחר בלמעלה משנתיים.

המלצות כלליות לילדים

הטיפים שעושים יותר מטיפת הבדל
כילדים שחולים במחלות מעי דלקתיות, אתם מטופלים כיום באופן המאפשר לכם לחוות מינימום של פגיעה בשגרת חייכם. אתם מקבלים טיפול תרופתי, נתונים למעקב רפואי, ונהנים מליווי של אנשי מקצוע שמייעצים ומסייעים לכם. עם זאת, וליתר ביטחון, ריכזנו עבורכם (ועבור הוריכם) מספר טיפים חשובים, שעשויים לתרום תרומה משמעותית להצלחת הטיפול ולמניעת סיבוכי המחלה. לנוחיותכם, חילקנו אותם ל"מצוות עשו ואל תעשו".

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.