בדיקות ואבחנה

בדיקות ואבחנה

בדיקות דם

ספירת דם מלאה  CBC -  COMPLETE BLOOD COUNT
ספירת דם מלאה מספקת הערכה של הרכיבים התאיים של הדם. בפרופיל מלא יש בכוחה לספק הערכה בסיסית על מצבים פתולוגיים.

להלן נפרט אודות רכיבים שונים הנבחנים בספירת הדם:

מחלות מעי דלקתיות וקרינה

בדיקות הדמיה – יותר חיוני או יותר מסוכן? 
אנשים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות, ובייחוד חולי קרוהן, נדרשים במהלך מחלתם לבצע בדיקות הדמיה חוזרות ונשנות. בדיקות אלו חיוניות לקביעת אבחנת המחלה, היקף מעורבות המעי, אופי המחלה (דלקתית או צלקתית), אבחון סיבוכים אפשריים (היווצרות מורסות, פיסטולות או נקב במעי), קביעת הטיפול המיטבי והערכת התגובה לטיפול. 

בדיקות רפואיות מעולם לא היו חוויה מרנינה, אך לבדיקות הדמיה מסוימות כגון CT מתלווה בעיה נוספת:

הגלולה המצלמת

הגלולה המצלמת וסגולותיה
הגלולה המצלמת היא למעשה אנדוסקופ בגודל של גלולת ויטמין גדולה (11X26 מ"מ). הגלולה מכילה מצלמה, מקור אור, בטרייה ומשדר,

אולטראסאונד

שיטה חדשנית להדמיה במחלת מעי דלקתית: האולטראסאונד

הדמיית האולטרא סאונד הינה בדיקת הדמיה המבוססת על גלי קול בתדירות גבוהה ( מעל  מזו של השמע). ההדמיה מושגת על ידי שליחה של גלי קול מהמכשיר לגוף, וקליטה של הגלים המוחזרים למכשיר האולטרא סאונד.

קולונוסקופיה

קולונוסקופיה מלאה
בבדיקת קולונוסקופיה מחדירים צינורית אופטית גמישה דרך פי הטבעת, ומוליכים אותה תוך ניווט בהגאים לאורכו של כל המעי הגס עד לקצהו - צקום. אצל נבדקים שיש לגביהם חשד למחלת מעי דלקתית, ייעשה מאמץ, לפחות בבדיקה הראשונית, להיכנס דרך השסתום האילאו-צקלי לתוך המעי הדק הסופי, ולראות אם חלק זה מעורב במחלה.

בדיקות צואה

בדיקות צואה לאיתור וניטור מחלות מעי דלקתיות IBD

בדיקת קלפרוטקטין בצואה
קלפרוטקטין הוא חלבון המופרש מתאי דלקת במעי, ומרכיב את המעטפת של תאי דלקת מסוג נויטרופילים. רמת הקלפרוטקטין בצואה עשויה לבטא באופן טוב יותר מבדיקות דם אם יש דלקת במעי, ואם כן - מהי רמתה. החלבון יציב מאוד ולכן ניתן למסור דגימת צואה בת כמה ימים אם כי רצוי דגימה בת פחות מ- 2-1 ימים, שנשמרה בקירור ואף בפריזר.

ERCP

ERCP היא בדיקה פולשנית, המבוצעת דרך הפה, לאחר צום מתמשך. מבצעים את הבדיקה באמצעות דאודנוסקופ, המוחדר דרך הפה מעבר לקיבה לתוך התריסריון.

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.