אודות מחלת הקרוהן

אודות מחלת קרוהן

מהי שכיחות מחלת קרוהן?

מחלות מעי דלקתיות – לא פשוט לאבחן
מחלות המעי הדלקתיות באות לידי ביטוי בדלקת כרונית של מערכת העיכול, שאיננה תוצאה ישירה של זיהום מחיידקים או מווירוסים. כתוצאה מהתהליך הדלקתי, שלמותה של מערכת העיכול נפגעת, ונוצרים כיבים אשר עלולים לגרום בהמשך לדימומים, שלשולים, נקבים בדופן מערכת העיכול, התפתחות  מורסות (אבצסים) והצירויות.

איך מאובחנת מחלת קרוהן?

האבחון והבדיקות 
התסמינים שתוארו לעיל אינם ספציפיים למחלת הקרוהן, ובהחלט יכולים לבטא מחלה אחרת כמו למשל גסטרואנטריטיס חריפה כתוצאה מזיהום חולף. לפיכך, בשלב ההתחלתי עם פניית המטופל לרופא משפחה, האחרון יבצע בירור ראשוני שכולל שיחה, בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה. במידה ויתעורר חשד למחלת הקרוהן, החולה יופנה לגסטרואנטרולוג להמשך בירור. 

מהם התסמינים של מחלת קרוהן?

תסמיני המחלה
התסמינים השכיחים של מחלת הקרוהן הינם: שלשול, כאבי בטן, עייפות, ירידה בתאבון, ירידה במשקל, חום והופעת כיבים בחלל הפה (אפטות). בחלק מהמקרים יכולים להופיע גם תסמינים החיצוניים למערכת העיכול, כגון כאבי פרקים ודלקת פרקים, פריחה עורית או דלקת בעיניים. חלק מהתסמינים הללו יכולים להופיע אף לפני הופעת התלונות האופייניות למחלת הקרוהן.

מהם הסיבוכים של מחלת קרוהן?

סיבוכים אפשריים של המחלה
במקרים מורכבים מחלת הקרוהן עלולה לגרום לסיבוכים כדלקמן:

 מורסה (אבצס) – זהו אחד הסיבוכים השכיחים במחלת הקרוהן. המורסה ממוקמת ברוב המקרים בתוך חלל הבטן ולא ניתן לראותה מבחוץ. כאשר נוצרת מורסה החולה עלול להרגיש החמרה המלווה בכאבים ובחום. כדי לאבחן את המורסה יש לבצע בדיקות הדמיה כגון US, CT או MRI.

דברו עלינו ברשת

לחץ על קופת החולים שלך למידע נוסף

הרשמה לניוזלטר

באתר זה ייאסף אך ורק המידע אשר את/ה בוחר למסור על מנת שתוכל לקבל מידע נוסף. במסירת פרטיך הנך מאשר/ת שקיבלת את המדיניות המשפטית והמדיניות הפרטית של האתר.
כמו כן, במסירת פרטיך הנך מסכימ/ה לקבל מידע מטעם יאנסן ישראל.